Jak Vybrat disk?

Tak jako v golfu si každý hráč nese různé typy holí pro různé situace, ze kterých je potřeba zahrát míč, v disc golfu si každý hráč nese různé typy disků. Na dohazování do koše používáme disky typu Putt a Approach, na střední vzdálenosti disky typu Mid-range a na dlouhé hody disky typu Driver (fairway nebo distance). Každý typ disku má jiné vlastnosti v závislosti na jeho tvaru a materiálu, ze kterého je vyroben. Jenom značky Innova a Discmania, které můžete zakoupit na tomto eshopu mají okolo 80 různých tvarů disků, které mohou být vyrobeny z celkem 12 různých druhů plastů!

Najít mezi takovou záplavou disků ty, které Vám budou vyhovovat, je dlouhodobý proces a nezřídka se stává, že hráči po prvním použití nový disk odloží s tím, že jim nevyhovuje anebo nenajdou pro jeho vlastnosti využití (i když nikdy nevíte, kdy se Vám podobný disk bude hodit...). A aby byl výčet vlastností kompletní, nesmíme zapomenout ani na různou hmotnost disků. Většina disků se vyrábí v hmotnosti od 150 do 180 g. Obecně lehčí disky jsou vhodnější pro děti, začátečníky a hráče, kteří při hodu využívají více švihu, než síly. Naopak těžší disky jsou vhodnější pro silové hráče.

Základní rozdělení disků:

1. Podle typu disků

Putt & Approach - stabilní disky, které létají pomalu až středně rychle. Díky tomu nabízejí skvělou kontrolu, což je u dohazování do koše velmi důležité. Puttovací disky se dají skvěle použít i pro přihrávku ke koši a krátký drive. Nejrychlejší cestou, jak si vylepšit skóre je skvělé ovládnutí Vašeho putteru.

Mid-range - tyto disky jsou skvělé pro skoro všechny druhy hodů. Proto jsou také doporučovány začátečníkům. Prioritně jsou určeny na kratší i delší přihrávky ke koši, ale je možné je použít při puttování i na kratší drive.

Fairway drivers - tyto disky používají hráči, když je pro ně přesnost důležitější než vzdálenost. Oproti distance driverům tedy nabízejí větší kontrolu na úkor vzdálenosti.

Distance drivers - špička designového vývoje disků. Vzdálenost je zde nejdůležitější vlastnost.

Typy disků na discgolf 

2. Podle letových vlastností

Každý disk má v závislosti na svém tvaru různé letové vlastnosti: rychlost, klouzavost, tendence k zatáčení v počáteční fázi letu a tendence k zatáčení v konečné fázi letu.

Speed (rychlost): schopnost disku prorážet vzduch. Čím vyšší číslo, tím je disk rychlejší. Rychlejší disk letí dále s vynaložením menšího úsilí. Pomalejší disk je nutné hodit větší silou, ale pravděpodobnost, že přeletí cíl je nižší. Rychlost hodnotíme na škále od 1 do 13.

Glide (klouzavost): popisuje schopnost disku nést se vzduchem (tzv. loft). Vyšší glide je skvělý pro začínající hráče a pro dosažení maximální vzdálenosti. Klouzavost hodnotíme na škále od 1 do 6. Čím vyšší číslo, tím vyšší klouzavost.

Turn (tendence zatočit v počáteční fázi letu): disk vržený pravorukým hráčem technikou backhand má větší či menší tendenci se díky vysoké rychlosti rotace stáčet v první fázi letu více či méně doprava. Disky s označením 0 mají nejnižší tendenci se stáčet přes osu, disky s označením -5 zatáčení nejvíce. Disky s hodnotami -2 až -5 jsou vhodné i pro rolování.

Fade (tendence zatočit v konečné fázi letu): na konci letu má každý disk větší či menší tendenci zatočit doleva (pokud je vržen pravorukým hráčem technikou backhand). Disky s hodnotou 0 létají příměji a fade je pouze velmi malý, naopak disky s hodnocením 5 zatáčejí na konci letové fáze nejvíce.

 

3. Podle materiálu:

Star plastic (Innova): Nejlepší kombinace trvanlivosti a gripu. Disky z tohoto plastu Vám vydrží velmi dlouho.

Champion plastic (Innova): Tvrdší materiál se skvělou trvanlivostí. Vydrží roky.

Pro plastic (Innova): Disky z tohoto materiálu mají skvělý grip i lepší klouzavost. Trvanlivější jsou více než disky z materiálu DX.

R-Pro plastic (Innova): měkčí materiál se skvělým gripem. Disky z materiálu R-Pro jsou skvělou volbou pro chladnější počasí. Další výhodou je minimální odraz a odskakování po přistání.

DX Plastic (Innova): Základní a nejpopulárnější materiál. DX plast nabízí také největší výběr disků.

D-line (Discmania): Skvělý grip i za mokra oceníte nejvíce do putteru.

P-line (Discmania): Materiál podobný R-Pro od Innovy. Skvělý grip a glide.

C-line (Discmania): Novinka letošního roku! Tvrdší plast s dobrým gripem a vyjímečnou trvanlivostí.

S-line (Discmania): Skvělý grip a stále dobrá trvanlivost.

SG-line (Discmania): Měkčí verze materiálu S-line. Jediný disk, který je vyráběn z tohoto materiálu je Mid-range MD1.