Jak vybrat koloběžku?

Jak vybrat tu správnou koloběžku? Co kolobkář, to trošku jiná odpověď na tuto otázku. To proto, že každému sedí něco jiného, každý se pohybuje jinde, někdo jen ve městě, jiný zase pouze mimo něj. Najít tak univerzální koloběžku je mnohem těžší, než vybrat kolo, které bude tak nějak vhodné na vše.

Koloběžky 

Na co se ptát při výběru koloběžky?

Dívejte se na parametry koloběžky a porovnejte je se svými požadavky.

 

1. Typ koloběžky

Rozmyslete si, zda je koloběžka určena pro dítě, nebo dospělého. Některé koloběžky sice mohou používat odrostlejší děti i dospělí, ale obecně se koloběžky podle velikosti rozdělují na dětské koloběžky a koloběžky pro dospělé. Dětské koloběžky jsou určeny již od 2 let věku, pro ty nejmenší mají tři kolečka. Pro dospělé je ideální sportovní koloběžka s nafukovacími koly, často s předním kolem větším. Dospělí jezdí nejčastěji na silnici – silniční koloběžky s užšími plášti a pro delší cesty s větším předním kolem. Do terénu je pak vhodné zvolit koloběžku s širokými plášti.

Dále se koloběžky dělí na skládací koloběžky (nižší nosnost, lze je složit třeba do malého kufru), freestylové koloběžky (pro provádění různých triků a krátké popojíždění, často mají hliníkovou konstrukci) a sportovní (pro delší, turistické jízdy).

 

2. Velikost koloběžky

Jako ideální stroj do města pro dospělé doporučujeme koloběžku s předním kolem 16“ a vzadu 12“. Například koloběžka Yedoo Four nebo Yedoo City. Na takové koloběžce budete moci i na výlety mimo město. Pokud vás však lákají hlavně výlety, doporučovali bychom kolobky s kolem vpředu 20“, vzadu 16“. Takové koloběžky jsou Kostka Hill nebo Yedoo Mezeq. Na dlouhé vyjížďky je pak možné zvolit koloběžku s kolem vpředu 26“ a vzadu 20“, například Kostka Tour.

Koloběžky 

3. Nosnost koloběžky

Na nosnost se dívejte především v případě, že chcete s koloběžkou vyrazit do terénu. Takřka všechny profi koloběžky mají nosnost 150 kg. Kolobka však musí vydržet i dynamické zatížení, například když skočíme z obrubníku.

 

4. Výška řídítek

Výšku si hlavně dospělí nastavují podle svých potřeb (90 až 130 cm), u dětí doporučujeme výšku od 50 cm výše podle velikosti dítěte. Teoreticky vzato by mělo být řídítka v úrovni kyčlí. Pozor na nízko položená řídítka, mohou způsobit křečovitý předklon a bolest zad. Vysoko položená řídítka zase snižují ovladatelnost koloběžky.

 

5. Výška rámu

Čím nižší, tím lepší, ale všeho z mírou. Extrémně nízká koloběžka bude škrtat o kdejakou nerovnost, takže vás jízda nebude bavit a bude mnohdy i nebezpečná. Ale s tímto extrémem se setkáte málo. Problémem, který naopak uvidíte často, bude vysoké stupátko tak, že když pojedete, budete jízdou za chvíli zmoženi. Zde nejvíce platí rada o vyzkoušení. Když se svezete na kolobce s vysokým stupátkem, rychle zjistíte, že tudy cesta nevede. Dětem nebude vadit, bude-li výše. Ovšem pokud s nimi hodláte jezdit na koloběžkách na výlety, kupte jim koloběžku s nižším stupátkem, jinak to brzy přestane bavit je i vás.

 

 

Co se týče doplňků jako jsou blatníky, odrazky, světla, brašna na rezervní duše a mnohé další, tak to je na každém. Jen vězte, že dle silniční vyhlášky musí koloběžka splňovat to samé jako kolo. Stejně jako při jízdě na kole nezapomeňte při jízdě na koloběžce na přilbu, rukavice a chrániče na kolena a lokty. Jako doplňky lze ke koloběžce pořídit samozřejmě i cyklocomputery, světla, košíky, brašny atp.