Jak vybrat koloběžku?

 

Jak vybrat tu správnou koloběžku? Co kolobkář, to trošku jiná odpověď na tuto otázku. To proto, že každému sedí něco jiného, každý se pohybuje jinde, někdo jen ve městě, jiný zase bude jezdit dlouhé tratě. Proto při výběru koloběžky musíte sami rozhodnout, kam nejvíce vaši novou koloběžku budete využívat.

 


 

 

Před výběrem koloběžky je důležité si uvědomit několik věcí, abyste si vybrali správně a koloběžka Vám vyhovovala.

 

 

1. Správný výběr typu koloběžky

Rozhodně si určete, zda vybíráte koloběžku pro:

a) Dítě

b) Dospělého

Některé koloběžky sice mohou používat odrostlejší děti i dospělí, ale obecně se koloběžky podle velikosti rozdělují na dětské koloběžky a koloběžky pro dospělé. Dítě musí na koloběžce bezpečně dosáhnout na brzdy. Dětské koloběžky jsou určeny již od 3 let věku nebo spíše cca od 110 cm výšky.

Koloběžky pro dospělé jsou většinou s větším předním kolem, pokud dospělí plánuje nejčastěji jízdu na silnici, může zvolit sportovní koloběžku s užšími plášti a větším předním kolem. Do terénu jsou pak vhodné koloběžky s širokými plášti.

Koloběžky také můžeme rozdělit na koloběžky s pevným rámem nebo skládací které v obalu nebo bez snadno složíte do bytu, auta, vlaku či jiného dopravního prostředku, sportovní koloběžky pro delší, turistické cesty a "psí" koloběžky, které jsou výborné do terénu, mají zvýšený nášlap a vašim tažným zařízením je váš psí miláček.

 

2. Jakou zvolit velikost koloběžky a kde s ní budu jezdit?

A.) Cestování městem - na kratší popojíždění ve městě, či krátké vzdálenosti všeobecně, doporučujeme koloběžky s menšími koly do 16" nebo maximálně 20". Na těchto koloběžkách budete moci brázdit cesty městem, vyhýbat se překážkám, chodcům a flexibilně si užívat dynamickou jízdu.

 

B.) Na výlety a aktivní odpočinek - po cyklostezkách, silnicích nebo lehkém terénu doporučujeme vybrat koloběžky s koly od 20" (především pro menší postavy nebo juniory), 26" nebo 28" předním kolem. Takové koloběžky díky větší setrvačnosti větších kol dokáží lépe držet rychlost než malé městké koloběžky.

 

3. Nosnost koloběžky

Na nosnost se dívejte především v případě, že chcete s koloběžkou vyrazit do terénu. Takřka všechny naše koloběžky mají nosnost 150 kg, dětské do 70kg. Kolobka však musí vydržet i dynamické zatížení, například když skočíme z obrubníku.

 

Pří výběru by jste neměli podcenit výšku nášlapu u koloběžky - zase platí pravidlo zhodnotit, kam koloběžku budu využívat. Obecně je známo, že pokud je nášlap nízko, koloběžka není vhodná do žádného terénu, ale pouze na silnice! Naopak vysoko položený nášlap je zase namáhavější, ale nejvhodnější do terénu. Koloběžky Kostka mají vesměs u všech koloběžek nášlap 5cm, které je super na silnice, cyklostezky a taky lehký terén.

 

Ke koloběžce si pak můžete dokoupit celou řadu doplňků. To stejné platí pro osvětlení - přední a zadní světýlka nebo super vychytávka reflexní tyčinky do výpletu kola. Dalšími doplňky mohou být blatníky nebo brašny.